Budowlane drewno konstrukcyjne

Choć pisze się i mówi wiele o kryzysie, który rozpoczął się od budownictwa w Stanach Zjednoczonych, to ten sektor gospodarki jako pierwszy może zacząć odrabiać straty – uważają eksperci. Jednak odnawianie relacji z klientami – odbiorcami drewna budowlanego – trzeba będzie rozpoczynać od nowego poziomu, czyli identyfikacji ich potrzeb. Przyzwyczajeni do pewnego standardu usług, ustalonych od lat układów lojalnościowych z klientem, możemy przegapić ten etap transformacji rynku, który całkowicie zmieni strukturę produktów i usług. Taką transformację przeszedł rynek amerykański kilka lat temu, gdy pojawiły się, w miejsce tradycyjnej tarcicy budowlanej, nowe produkty o mniejszym udziale litego drewna, a przez to również tańsze. Zaczęło się od płyt OSB, które już dziś w polskim budownictwie są bardzo popularne, potem trafiły do nas z Zachodu belki dwuteowe, a w końcu rozmaite formy drewna konstrukcyjnego klejonego, tj. KVH, czy BSH. Ale na światowym rynku wciąż pojawiają się kolejne nazwy produktów drzewnych dla budownictwa, często zarezerwowanych tylko dla jednego producenta. W wielości skrótów łatwo się pogubić. Tym bardziej że z braku polskich odpowiedników często wprost stosuje się nic nie mówiące anglojęzyczne skróty, takie jak LVL, OSL, I-Jo-ist, PSL, ESL, LSL.
Belki konstrukcyjne
LVL, czyli skrót z ang. Lamina-ted Veneer Lumber, to rodzaj drewna konstrukcyjnego klejonego, złożonego z warstw arkuszy forniru, łączonych równolegle. Przypomina więc raczej technologię produkcji sklejek niż tradycyjnego drewna klejonego. Jako materiał odporny na działanie obciążeń stałych LVL znajduje szczególne zastosowanie przy produkcji elementów konstrukcyjnych poddawanych obciążeniom, takich jak elementy nośne, legary podłóg, nadproża, konstrukcje dachowe, elementy stolarki otworowej oraz części ścian konstrukcyjnych i działowych. Alternatywą dla LVL i często porównywalnym pod względem właściwości mechanicznych tworzywem jest LSL. Są to klejone ze sobą formatki z płyt przypominających OSB.
Formatki te wykonane są ze sprasowanych wiórów zorientowanych w jednym kierunku. Na belki LSL najlepiej nadają się wióry osiki, jednego z najszybciej rosnących drzew lub innego drewna gwarantującego otrzymanie odpowiedniej wielkości wiórów, z tym że nieco większych od tych, z jakich produkuje się płytę OSB. Powstałe po sprasowaniu wiórów belki są cięte na warstwy przypomi­nające wielkością tradycyjną tarcicę, a następnie sklejane na kształt belek drewnianych. Pierwszym, i przez lata jedynym producentem LSL na świecie, był amerykański koncern Trus Joist MacMillan. Ze względu na zastosowanie produkcję belek LSL można podzielić na dwie grupy: pierwszą stanowi grupa belek wykorzystywana na niedługie nadproża, drugą – stosowana na słupki ścian. Weyerhaeuser w swoich fabrykach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie produkuje natomiast drewno konstrukcyjne, będące czymś pomiędzy LVL i LSL. To PSL, znane także pod nazwą Parallam. Jest ono zbudowane z po­łączonych ze sobą spoiną klejową długich i bardzo wąskich pasków forniru, które ostatecznie tworzą belki o długości od 60 cm do nawet 2,4 m. Prócz bu­downictwa znajdują one zastosowanie również w meblarstwie ze względu na swój ciekawy wygląd. Póki co Weyerhaeuser jest jedynym dostawcą drewna produkowanego w tej technologii na rynku światowym. Także wspomniany już LSL doczekał się różnych wariacji i odmian w postaci np. OSL, czy ESL. OSL, tak jak LSL, produkowany jest z wiórów na wzór płyt OSB,
a wióry zorientowane są w jednym kierunku. Różnica między LSL i OSL wynika jednak z wymiarów wióra, w tym drugim przypadku są one nieco krótsze. Oba tworzywa można stosować np. w konstrukcjach budynków, a ich zaletą jest to, że można je produkować z taniej osiki, czy topoli, które nie znajdują zastosowania w budownictwie w formie tradycyjnej tarcicy. ESL to kolejna odmiana LSL, jest jednak zupełnie nowym produktem na rynku, wytwarzanym przez australijską firmę Signor, i różni się od swoich poprzedniczek tym, że produkowany jest wyłącznie z eukaliptusa i ma dłuższe wióry.
Belki na legary
Całej grupy nowych produktów zarejestrowanych przez poszczególnych producentów pod tajemniczymi skrótami doczekały się legary w formie belek dwuteowych (I-Joist), które na polski rynek wprowadziło Steico. Ogólnie można stwierdzić, że takie belki wykonane są z dwóch pasów litego drewna sklejonego na długość, które połączone są za pomocą przyklejonego środnika z płyty twardej. Ale i tu wielu producentów na świecie postanowiło zindywidualizować ten produkt i nadać mu własną markę. I tak powstały IJC, SSI, TJI, LPI, czy RFPI, gdzie w nazwie zawarto kilka liter identyfikujących znane na amerykańskim rynku firmy Roseburg, Trus Joint, czy LP. Zasadnicza różnica polega natomiast na zastosowaniu w ramie bądź LVL i jego odmian, bądź drewna litego, a jako środnika płyty OSB lub sklejki. W Polsce Steico wciąż stosuje drewno lite, natomiast eksperci przewidują, że w ciągu kolejnych lat nie tylko znacznie wzrośnie użycie samych belek dwuteowych w budownictwie, ale także w ich konstrukcji drewno lite zostanie zastąpione jednym z wymienionych wcześniej tworzyw. Tym bardziej że zarówno LVL, jak i OSB, produkowane są z tego samego tworzywa – wiórów, co ułatwia proces i redukuje koszty w stosunku do produkcji z udziałem zarówno drewna litego, jak i wiórów.
Liderzy produkcji i konsumpcji
Dotychczasowym liderem w produkcji omówionych powyżej tworzyw drzewnych były Stany Zjednoczone, od 2005 r. znacznie wzrosła produkcja w Australii. Ale przyszłość wg ekspertów należy do Europy zarówno w kwestii produkcji, jak i konsumpcji. Nowoczesne drzewne materiały budowlane produkuje już Finlandia, ale również Niemcy, Francja i Rosja. W tym ostatnim kraju skupiono się przede wszystkim na drewnie konstrukcyjnym klejonym z drewna litego, ale z uwagi na rozwój fabryk produkujących płyty wiórowe można spodziewać się, że także produkty podobne (być może pod kolejną nazwą?) do LVL, czy PSL będą wytwarzane w Rosji na większą skalę. Do producentów, którzy odegrają w przyszłości istotną rolę w produkcji drew-na konstrukcyjnego, należy zaliczyć także Chiny, Wietnam, Malezję oraz Indonezję, a także Chile i Brazylię.
W dyskusji o rynku drewna konstrukcyjnego nie może zabraknąć również Japonii, tym razem jako potężnego importera nowoczesnego drewna budowlanego. Japończycy, którzy od wieków umiłowali sobie drewno jako budulec, doskonale orientują się w nowych technologiach i bez barier przyjmują nowinki w dziedzinie inżynierii drewna. Obecna stagnacja na rynku budowlanym w tym kraju jest zdaniem ekspertów przejściowa i należy z optymizmem myśleć o dalszym wzroście konsumpcji w Japonii, jednak najszybciej za 5 lat.


Warto wiedzieć | Słowniczek skrótów nazw materiałów budowlanych
CDX - plywood – sklejka
OSB - oriented strand board – płyta o ukierunkowanych wiórach
AOSB - advanced oriented strand board – wzmocniona płyta
o ukierunkowanych wiórach
FRB OSB - reinforced oriented strand board – zbrojona płyta
o ukierunkowanych wiórach
OSL - oriented strand lumber – belka klejona z płyt wiórowych
o ukierunkowanych wiórach
GLB - glue laminated beams – belki lite klejone warstwowo
LSL - laminated strand lumber – belki klejone wiórowe
PSL - parallel strand lumber, Parallam – belka klejona o wiórach
równoległych
LVL - laminated veneer lumber – belki klejone z warstw forniru
SCL - structural composite lumber – wielowarstwowa belka
kompozytowa
SPSL - steam-pressed scrim lumber – belka prasowana ciśnieniowo
IJC - I-Joist – legary
SSI - I- Joist by Standard Structures – legary dwuteowe
o standardowej konstrukcji
TJI – I- Joist by Trus Joist – legary dwuteowe produkowane przez
frmę Trus Joist
LPI - I- Joist by LP – legary dwuteowe produkowane przez frmę LP
RFPI - I-Joist by Roseburg (RFPI) – legary dwuteowe produkowane
przez frmę Roseburg.
  więcej na www.gpd24.plpowrót

Liczba wyświetleń: 7829
Firma Drewno klejone Referencje Kontakt Projekty Hale systemowe Sprzedaż Stropy drewniane Dom drewniany Kładki drewniane
Powered by Hydraportal | Design by Deepline
 • Botanical Slimming Soft Gel
 • Cell Phone Jammers
 • online: Buy best Cell Phone Jammer in our Exclusive Mobile Phone Jammer Shop, 24 hours for Shipping !
 • Reduce Weight Fruta Planta
 • Cheap Cell Phone Jammers for sale now, rush to buy! More Choices for
 • Botanical Slimming
 • Cell Phone Blocker , is the global online retailer with an affordable item for
 • Lida Diet Pills
 • every hobby and lifestyle. Home improvement , electronics,fashion and beautsupplies: available worldwide at unbeatable prices For convenient shopping and everyday savings, make a part of your life today!
 • Fruta Planta
 • Not only this, activates body cells and balances over body microcirculation eliminating the accumulated toxic elements at works by restraining the activity of lipase in the stomach and intestinal canal.