• slide
  • slide
  • slide

Zainteresowany naszą ofertą?

Wypełnij formularz zapytaniowy

Bliźniacze mosty

Na półwyspie iberyjskim zbudowany został bowiem najdłuższy w Europie most noszący imię słynnego żeglarza – Vasco da Gamy. Uderza jego architektura, łudząco przypominająca most z panoramy San Francisco. Na największe uznanie zasługują natomiast rozwiązania konstrukcyjne sprawiające, że jest on nie tylko najdłuższym, ale i jednym z najbardziej odpornych na kataklizmy mostem w Europie.

Dzieło amerykańskiej inżynierii
27 maja 1937 roku, po 4 latach budowy, do użytku oddany został most Golden Gate, łączący San Francisco z hrabstwem Marin. Ten mierzący 2,7 km długości cud amerykańskiej inżynierii stał się na prawie trzydzieści lat najdłuższym mostem na świecie. Imponujący w kształcie, o charakterystycznym pomarańczowym kolorze, do dziś pozostaje najbardziej rozpoznawalną konstrukcją wiszącą. Tym, co czyni most Golden Gate tak wyjątkowym, jest jednak przede wszystkim jego doskonała konstrukcja. Mimo upływu czasu, nadal jest on uznawany za szczytowe osiągnięcie inżynierskie. Rozwiązania techniczne zastosowane w tej budowli okazały się tak skuteczne, że nie ucierpiał znacząco podczas żadnego z trzęsień ziemi, które od czasu jego powstania nawiedziły San Francisco. Przetrwał nawet to najbardziej tragiczne trzęsienie, które miało miejsce w 1989 roku. Jego natężenie wynosiło 7,1 stopnia. Było to możliwe dzięki niezwykłej wytrzymałości tego mostu. Każda z bliźniaczych wież wytrzymuje obciążenie 95 tysięcy ton, a każda zamontowana na brzegu blokada jest w stanie wytrzymać naciąg 28,5 tysiąca ton. Istotną rolę odgrywają też liny, których średnica wynosi 93 cm, a każda z nich składa się z 27 572 oddzielnych żyłek kabla. Te skuteczne rozwiązania konstrukcyjne zawdzięcza się inżynierowi Josephowi Straussowi. To on był odpowiedzialny za projekt inżynierski, geodezyjny, architektoniczny oraz komunikacyjny. W jego gestii leżał również nadzór nad realizacją przedsięwzięcia. W lutym 1930 roku znane już były ostateczne założenia projektowe, na których kształt mieli również wpływ współpracownicy Straussa: Irving i Gertruda Morrow. W 1933 roku rozpoczęto budowę mostu. Zakończono ją w roku 1937. Tak oto powstał najsłynniejszy most wiszący na świecie, którego budowa pochłonęła 27 mln USD.

Golden Gate inspiracją do budowy mostu Vasco da Gama
Wydaje się, że to właśnie Golden Gate, doskonałe dzieło amerykańskich inżynierów, stał się inspiracją i jednocześnie wzorcem dla mostu Vasco da Gamy, wybudowanego na rzece Tag w Portugalii, który spina ją między miejscowościami Sacavém i Montijo. Najbardziej zauważalne cechy wspólne tych dwóch mostów to wisząca konstrukcja oraz charakterystyczne bliźniacze wieże. Oba powstały na terenach zagrożonych częstymi trzęsieniami ziemi, co przyczyniło się do zwrócenia szczególnej uwagi na wytrzymałość zarówno jednego, jak i drugiego mostu.

Budowa najdłuższego mostu w Europie
O lokalizacji mostu Vasco da Gama zadecydowało kilka czynników. Do ważniejszych należą: konieczność rozładowania ruchu na jedynym łączącym Lizbonę z terenami po przeciwnej stronie rzeki moście (Ponte 25 de Abril) oraz w centrum stolicy. Ważne było też połączenie autostrad rozpoczynających się w Lizbonie. W 1994 r. rząd Portugalii ogłosił międzynarodowy przetarg na realizację inwestycji. Wygrała go firma Lusponte, będąca konsorcjum firm z Portugalii, Wielkiej Brytanii oraz Francji. Firmy te otrzymały koncesję na zaprojektowanie, budowę, finansowanie i użytkowanie nowego mostu. Konsorcjum Lusponte zostało też uprawnione do pobierania opłat za przejazd mostem Vasco da Gamy przez kolejnych trzydzieści lat. Biorąc pod uwagę bardzo duże natężenie ruchu na tym odcinku szacuje się, że zebrane w tym okresie opłaty w znacznym stopniu pokryją koszty budowy. Suma ta jest niemała – realizacja tej ogromnej inwestycji pochłonęła około miliard dolarów. Część tej kwoty – 319 milionów Euro – inwestorzy otrzymali z Funduszu Spójności Unii Europejskiej. Pomoc ta stanowi 35% ogólnych kosztów budowy oraz kosztów dodatkowych, takich jak wywłaszczenie terenu, przesiedlenia, projekt środowiskowy. Te ostatnie były dość znaczące, podczas budowy przesiedlono bowiem 300 rodzin żyjących w slumsach do mieszkań o dużo wyższym standardzie. Istotny wpływ na wysokość tej kwoty miał też aspekt środowiskowy. Ważnym elementem projektu mostu Vasco da Gama była przyrodnicza ochrona terenu przeznaczonego pod inwestycję. Szczegółowy plan środowiskowy przewidywał utworzenie rezerwatu przyrody na około 400 ha obszaru solnych jezior Samouco – ważnego miejsca lęgowego wielu chronionych gatunków ptaków. Most został oddany do użytku 29 marca 1998 roku, w czasie odbywających się międzynarodowych targów Expo ‘98. Jako że jego otwarcie zbiegło się w czasie z pięćsetną rocznicą odkrycia przez Vasco da Gamę drogi morskiej z Europy do Indii, most nazwano imieniem tego właśnie portugalskiego żeglarza. Na oficjalnym otwarciu tej imponującej, wiszącej konstrukcji, ówczesny prezydent Portugalii – Jorge Fernando Branco de Sampaio – powiedział: „Ten most to wielki europejski projekt, z którego jesteśmy niezwykle dumni”. Chcąc podkreślić, że jest to w znacznej mierze dzieło portugalskich inżynierów, dodał: „Ta inauguracja symbolizuje ducha, w jakim u schyłku tysiąclecia Portugalia przeżywa modernizację”. Ta uroczystość była dla prezydenta Sampiano tym bardziej ważna, że Lizbona, w której powstał ten najdłuższy w Europie most, to jego rodzinne miasto.

Wytrzymałość przede wszystkim
Przy budowie wszystkich sekcji szczególne znaczenie miał fakt, że ta część Portugalii leży na styku płyt tektonicznych, a co za tym idzie jest narażona na częste trzęsienia ziemi. Most Vasco da Gama wzniesiono w szerokim ujściu rzeki Tag, uwzględniając przy jego projektowaniu najsilniejsze trzęsienie ziemi, które w 1755 r. zmiotło pobliską Lizbonę. Aby uniknąć katastrofy, w konstrukcji zastosowano specjalne urządzenia tłumiące. Zostały one umieszczone pomiędzy pylonami a pomostem. Absorpcja dokonuje się poprzez system podnośników. Ich celem jest ograniczenie nacisku podczas ruchu płyt oraz zredukowanie drgań i ruchów poprzecznych pomostu. Most został zaprojektowany tak, aby był w stanie wytrzymać przyspieszenie poziome cztery i pół raza silniejsze od tego z 1755 roku. Podczas trzęsienia ziemi ewentualne przemieszczenia poziome wzdłuż osi mostu będą przenoszone przez urządzenia dylatacyjne, umożliwiające 1,5 metrowe przemieszczenia podłużne. Innym istotnym czynnikiem, jaki wzięto pod uwagę przy projekcie mostu Vasco da Gama, jest siła wiatru i związane z nią zagrożenia. Do zbadania stateczności konstrukcji mostu podwieszonego przy obciążeniu wiatrem użyto modelu umieszczonego w tunelu aerodynamicznym pod obciążeniem o prędkości do 250 km/h. Rezultatem tych badań była decyzja o wyposażeniu pomostu w gzymsy oraz owiewki kształtujące strumienie wiatru. Zabiegi te mają na celu znaczne zredukowanie intensywności prądów wirowych.

Dane techniczne
Konstrukcję stanowią żelbetowe przęsła podwieszone: centralne długości 420 m i po trzy przęsła dojazdowe z obu stron. Wysokość skrajni żeglownej wynosi 45 m. Pomost jest konstrukcją ciągłą, podwieszoną na całej długości i nieprzymocowaną do pylonów. Jej długość to 824 m, szerokość zaś wynosi 30,9 m. Dźwigary główne stanowią jednocześnie strefę zakotwienia lin w pomoście. Co 4,15 m rozmieszczono stalowe belki dwuteowe stanowiące poprzecznice pomostu, przejmujące między innymi siły pochodzące od obciążenia wiatrem. Masa jednego metra pomostu wynosi 53,9 t. Pylony mają wysokość 147 m i kształt litery H. Pylony opierają się na fundamentach, które posadowione są na 88 żelbetowych palach. Średnica pali wynosi 2,2 m. Fundamenty pylonów wzmocnione zostały masywnymi blokami betonowymi, stanowiącymi zabezpieczenie przed skutkami uderzeń statków.

Magdalena Filipiuk

award1.jpg

Zrealizowaliśmy ponad 300 obiektów na terenie Polski. Obecnie zwiększyliśmy zasięg działania o nowe kraje UE.

award2.jpg

Nasi projektanci i inżynierowie opracowali ponad 450 projektów różnego rodzaju nieruchomości.

award3.jpg

Drewno, jako odnawialne źródło energii pochodzące ze zrównoważonego zarządzania lasami, tworzy fundament naszych realizacji.

Medale

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla realizacji celów i na zasadach określonych w Polityce prywatności

Wyrażam zgodę