• slide
  • slide
  • slide

Zainteresowany naszą ofertą?

Wypełnij formularz zapytaniowy

Odbij się od (ruchomego) dna

Głębokość wody i wymiary basenu są głównymi kryteriami, które określają możliwości jego wykorzystania. Baseny, w których te kryteria są stałe, mogą być użytkowane tylko przez określoną liczbę osób oraz do określonych czynności. Co więcej, bardzo ograniczona jest możliwość dostosowania oferty basenu do zmieniających się preferencji jego użytkowników w przyszłości. Głębokość wody w ogólnodostępnych basenach waha się od 90 cm aż do 5 m. Balet podwodny, wodny aerobik, maluchy uczące się pływać, zawody pływackie, sub-aqua, pływanie synchroniczne, octopush (podwodny hokej), skoki do wody, zajęcia rehabilitacji, wymieniając tylko kilka, wszystkie te formy aktywności wymagają różnych głębokości basenu. Zamontowanie ruchomego dna w nowym czy już istniejącym ośrodku basenowym, to spory nakład finansowy jednak zwraca się on w ciągu kilku lat użytkowania.

Zależnie od potrzeb
Zwykłe baseny nie muszą już pozostawać puste. Obecnie, za pomocą jednego przycisku, głęboki basen, przystosowany do skoków lub zwykły, o dwumetrowej głębokości, może przemienić się w płytszy, odpowiedni dla zajęć aerobiku w wodzie, aqua spinningu albo w plac zabaw dla najmniejszych milusińskich. Przy zastosowaniu zarówno ruchomego dna, jak i pomostu przegradzającego, możliwe jest również przeprowadzenie kilku rodzajów zajęć w tym samym czasie, poprzez modyfikowanie głębokości i rozmiaru basenu. Dzięki ruchomym dnom i pomostom przegradzającym możemy stworzyć nawet trzy niecki basenowe w jednej. Ruchome dno może być również używane do zakrycia powierzchni basenowej, co z kolei pozwala na zredukowanie kosztów konieczności zatrudniania 24 godzinnej obsługi i obniża koszty, związane z utratą energii cieplnej.

Elastyczne wymiary i celowa konstrukcja
Ruchome dna i pomosty mogą być projektowane i dostarczane w praktycznie każdych, wymaganych wymiarach, począwszy od małych, prywatnych basenów do obiektów olimpijskich. Wyposażenie to jest „krojone na miarę” w zależności od potrzeb danej inwestycji. System powinien być w całości wykonywany z stali nierdzewnej typu 316L i materiałów syntetycznych w pełni odpornych na zanurzenie w wodzie basenowej. Ruchome dno jest platformą pływającą dostosowywaną do żądanej głębokości za pomocą systemu hydraulicznego i lin ze stali nierdzewnej. Konstrukcja jest wytrzymała na duże obciążenia, zapewnia maksymalne bezpieczeństwo i jest bardzo higieniczna.

Łatwa obsługa
Ruchome dna są kontrolowane za pomocą przystosowanego do tego celu panelu dotykowego, który zapewnia bardzo łatwą obsługę i dostosowywanie głębokości basenu oraz zaprogramowanie 99 głębokości i innych ustawień. Tylko upoważniony personel po uprzednim wprowadzeniu hasła może kontrolować system. Ruchome dna muszą spełniać surowe wymogi najnowszych norm PN EN 13451-1 i PN EN 13451-11, dotyczących ruchomych den i pomostów przegradzających.

Wartość kapitału
Inwestycja w zakup ruchomego dna czy pomostu przegradzającego jest kosztowna. Te pierwotne koszty mogą być jednak zrównoważone poprzez zwiększenie przepustowości – dzieląc basen na sekcje, które są maksymalnie wykorzystywane. Ruchome dna poza możliwością zróżnicowania zajęć na basenie, oferują lepszy dostęp do wody dla dzieci, osób starszych i osób niepełnosprawnych, które mogą swobodnie korzystać z basenu. Wszystkie te unowocześnienia podnoszą opłacalność centrów basenowo-rekreacyjnych, które cierpią z powodu starego, lecz często prawdziwego przekonania, że nie przynoszą one dochodów. Według niektórych dostawców, właściciele centrów rekreacyjnych, którzy zainstalowali w swoich basenach ruchome dna i pomosty, zanotowali zwrot poniesionych kosztów w okresie krótszym niż dwa lata.

Baseny prywatne
Obecnie na trendach komercyjnych, wyrasta nowy, aczkolwiek luksusowy trend, wyposażania prywatnych basenów w ruchome dna, celem zwiększenia możliwości korzystania z nich. Znakomitym tego przykładem jest 20 m wewnętrzny basen w Irlandii, którego projekt zdobywał liczne nagrody, a który zamienia się w pomieszczenie rekreacyjne. Ten właśnie projekt gościł wielokrotnie na łamach magazynów będąc okrzyknięty projektem przyszłości. Architekt podjął się tego wymagającego przedsięwzięcia w czerwcu 2005 r. a po 18 miesiącach projekt został ukończony. Właściciel tego basenu mówi: Byliśmy w fazie planowania wybudowania wewnętrznego basenu, gdy po raz pierwszy usłyszeliśmy o ruchomym dnie. Możliwość wykorzystania tej samej przestrzeni do innych celów takich jak przyjęcia czy spotkania wydawała się nam idealna. Dostosowywanie głębokości basenu było też dla nas ważne, ponieważ często odwiedzają nas wnukowie. Pomimo że inwestycja nie należała do tanich, jednak otrzymaliśmy towar warty swej ceny, umożliwiający korzystanie z tej samej przestrzeni w różny sposób. To tak, jakbyśmy mieli dodatkowy, duży pokój jako część naszego domu (patrz zdj. nr 1 i 2).

Pomosty przesuwne
Jeśli planujemy różne formy aktywności, odbywające się w tym samym czasie, dla różnego typu użytkowników basenu, można również wykorzystać optymalne rozwiązanie czasowego rozgraniczania wykorzystywanej przestrzeni za pomocą przesuwnych pomostów i grodzi. Różne formy aktywności mogą odbywać się w tym samym czasie, niezakłócenie, zwiększając wykorzystywanie basenu, co z kolei zwiększa jego dochody. Przesuwane pomosty są dostarczane w różnych wymiarach i konfiguracjach, dających możliwość przesuwania pomostów poziomo lub w pionie, w zależności od potrzeb. Każda z tych konfiguracji, oprócz elastyczności wykorzystania, ma swoje zalety, a ich cechą wspólną jest płynna, bezpieczna i łatwa obsługa w minimalnym, potrzebnym do tego czasie (patrz zdj. nr 3 i 4).

Anna KaczmarekŹródło: miesięcznik SportPlus

award1.jpg

Zrealizowaliśmy ponad 300 obiektów na terenie Polski. Obecnie zwiększyliśmy zasięg działania o nowe kraje UE.

award2.jpg

Nasi projektanci i inżynierowie opracowali ponad 450 projektów różnego rodzaju nieruchomości.

award3.jpg

Drewno, jako odnawialne źródło energii pochodzące ze zrównoważonego zarządzania lasami, tworzy fundament naszych realizacji.

Medale

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla realizacji celów i na zasadach określonych w Polityce prywatności

Wyrażam zgodę