• slide
  • slide
  • slide

Zainteresowany naszą ofertą?

Wypełnij formularz zapytaniowy

Historia

Za pierwszą pełną konstrukcję z drewna klejonego uważa się dziś aulę King Edward College w Southampton z 1860 roku. W roku 1906 Otto Hetzer uzyskał patent DRP nr 197773 na klejone, gięte belki warstwowe z dwóch lub więcej lameli, które nawet pod wpływem wilgoci są nierozerwalnie połączone.

Dzięki metodzie Hetzera można było uniezależnić się od długości czy przekrojów elementów budowlanych narzuconych przez naturę. Nawet słabsze drewna z punktu widzenia statyki oraz formy mogły być przekształcone w struktury o dużej rozpiętości. Otto Hetzer konsekwentnie wykorzystał te zalety. Struktury były wymierzane odpowiednio do wymagań statycznych, a ich wysokość niemal zawsze odpowiadała wymaganiom statycznym przy zasadniczo stałych przekrojach belek. Przekrój był wówczas dwuteowy.

Metoda Hetzera, wynaleziona na początku XX wieku, zrewolucjonizowała i rozpoczęła nową erę w budownictwie drewnianym. W przeciwieństwie do tradycyjnych konstrukcji stolarskich stała się możliwa produkcja konstrukcji drewnianych o rozpiętości nawet do 40 m.

Przez długi czas nikt nie znał w budownictwie drewnianym żadnego trwałego i zarazem sztywnego środka łączącego. Hetzer rozwiązał problem w ten sposób: skleił kilka pojedynczych odcinków, dzięki czemu można było zapobiec skręcaniu i rozrywaniu się cienkich ścianek drewna, a także opracował klej, który był mocniejszy od samego drewna.

Znaczące budowle z BSH

  • niemiecka hala kolejowa na Wystawę Światową w Brukseli w 1910;
  • Elefantenhaus - Kolonia;
  • most nad kanałem Men-Dunaj przy Essing;
  • basen Ensched;
  • symulator pola magnetycznego Ziemi;
  • marina koło Rendsburga;
  • dach Expo na targi w Hannoverze.

Budowle Hüttemanna z BSH

Technologia Hetzera została w drugiej połowie XX wieku rozwinięta w kierunku dzisiejszego BSH, dla którego typowo korzysta się z europejskiego świerku. Płyty są suszone technicznie w dużych piecach suszarniczych w zakładzie produkcyjnym przez 3-4 dni, w temperaturze od około 70 stopni Celsjusza. Ponieważ w budynkach wilgoć wynosi około 11%, deski suszy się do tej wartości, aby później uniknąć znacznych zmian w wilgotności i w ten sposób w trakcie użytkowania zapobiec kurczeniu się lub rozszerzaniu elementów.

Nowoczesne BSH, technicznie bardzo wyrafinowany produkt, sprawdza się jako materiał budowlany szczególnie w przypadku hal o dużych rozpiętościach (do ponad 100 m). Przy użyciu BSH stworzone zostały dowolne kształty, jak np. w przypadku budowy basenu solankowego w Bad Dürrheim czy domu Elefantenhaus w Kolonii. Matariał ten pozwala na budowę wolnych od podpór pokryć dachowych dużych obiektów sportowych, jak np. w przypadku SAP-Arena w Mannheim, o wymiarach 60m x 120m. BSH wykorzystuje się też do budowy wielu mostów, spośród których spektakularnym przykładem jest podwieszany most dla pieszych o długości 200 m i największej rozpiętości przęseł 73 m.

Technologia budownictwa z drewna klejonego idzie jeszcze dalej. Do łączenia elementów o dużych obciążeniach opracowano nowe, wyjątkowo silne elementy łączące. Elementy te, ze stali lub wyjątkowo twardych tworzyw sztucznych, mogą być klejone i pozwalają na wytrzymywanie znacznie większych sił niż było to możliwe w przypadku dotychczasowych elementów łączących. Sterowane w pełni automatycznie maszyny do obróbki i montażu dbają o przycięcia z milimetrową dokładnością przy dowolnej formie, zachowując nieosiągalną wcześniej precyzję. Te udoskonalenia pozwalają na rozszerzenie zakresu stosowania BSH jako produktu high-tech, przy niemalże nieograniczonych możliwościach.

award1.jpg

Zrealizowaliśmy ponad 300 obiektów na terenie Polski. Obecnie zwiększyliśmy zasięg działania o nowe kraje UE.

award2.jpg

Nasi projektanci i inżynierowie opracowali ponad 450 projektów różnego rodzaju nieruchomości.

award3.jpg

Drewno, jako odnawialne źródło energii pochodzące ze zrównoważonego zarządzania lasami, tworzy fundament naszych realizacji.

Medale

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla realizacji celów i na zasadach określonych w Polityce prywatności

Wyrażam zgodę