Nowy rozdział budownictwa drewnianego
Jest to rozwinięcie i zoptymalizowanie idei konstruowania obiektów w technologii ciężkiego szkieletu. Pomysł ten rozwinął się w Ameryce Północnej w czasach gdy licznie przybywali tam osadnicy z całej europy. Przywieźli oni ze sobą rozmaite doświadczenia i techniki wznoszenia konstrukcji drewnianych ze „starego kontynentu”. Owocem wymieszania wiedzy i tradycji ciesielskich oraz dążenia do optymalizacji wykorzystania budulca było powstanie nowej technologii wznoszenia szkieletu drewnianego zwanej dziś light framing lub stick framing.
Drewniany dom – szansą na przyszłość!
Charakterystyczne dla tego typu konstrukcji jest użycie standaryzowanych przekrojów drewna. Z racji używanego w Stanach Zjednoczonych systemu jednostek przyjął się tam przekrój 1 1/2” [inch] czyli 38mm jako podstawowa grubość wszystkich elementów konstrukcji. Ich wysokość jest różna zależnie od przeznaczenia.
To sprawia, że budowa domu, niezależnie od jego lokalizacji geograficznej wygląda zawsze tak samo. Konstrukcja nadproży otworów czy narożników ścian wykonywana jest według sprawdzonego schematu. Eliminuje to ryzyko popełnienia błędu i sprawia, że technologia dostępna jest dla każdego.
Kolejną cechą tego typu konstrukcji jest rezygnacja z skomplikowanych połączeń ciesielskich na rzecz łączników metalowych. Jest to kolejny ukłon w stronę popularyzacji i propagowania tej techniki wśród niedoświadczonych amatorów sztuki budowania. Proste przycinanie elementów na odpowiednią długość nie wymaga dużej praktyki. Z kolei mechanizacja procesów produkcyjny na przełomie XVIII i IX wieku przyczyniła się do powszechnego stosowania gwoździ. To pociągnęło za sobą szybki rozwój tej technologii, która wykształciła dwa systemy wznoszenia budynku – konstrukcję platformową oraz konstrukcję balonową.
Dziś budynki oparte o szkielet drewnianym są niezwykle rozpowszechnione na całym świecie. Technologia lekkiego szkieletu drewnianego jest niezwykle elastyczna, jej charakterystyczne cechy jak wykorzystanie naturalnych materiałów świetne właściwości termiczne ścian oraz lekkość i trwałość konstrukcji sprawiły, że stała się popularna na całym świecie. Prostota konstrukcji oraz wysoki poziom standaryzacji konstrukcji szkieletowych umożliwia zarówno budowę domów metodą rzemieślniczą jak również z zastosowanie prefabrykacji fragmentów konstrukcji.